عفونت چشم در کودکان


عفنت‌ چشم در کودکان باعث التهاب چشم می‌شود. شایع‌ترین عفونت چشم کودکان کنژکتیویت (چشم صورتی) است که اغلب در نوزادان دیده می‌شود که در آن بخش سفیدی چشم قرمز شده و چشم‌های متورم کودک مخاط ترشح می‌کنند.
اگر کودک شما به عفونت چشم دچار شده است نگران نباشید، این عفونت با وجود مسری بودن آن، هم راهکار درمان و هم راهکار برای پیشگیری دارد که والدین می‌توانند از این راهکارها استفاده کنند.

عفونت چشم در کودکان

عفونت چشم در کودکان چیست؟

عفونت چشم در کودکان اغلب به نوع چشم صورتی معروف است که در کودکان خردسال رایج است. این نوع عفونت مسری است و بیشتر در پیش دبستانی‌ها و زمین‌های بازی ایجاد می‌شود ولی این عفونت منحصر به کودکان نیست و نوجوانان نیز به آن مبتلا می‌شوند.
چشم صورتی باعث التهاب در قسمت سفیدی چشم و پلک‌های داخلی کودک شما می‌شود. این عفونت اگرچه ممکن است ناخوشایند به نظر برسد ولی معمولاً جدی نیست. اگر کودک شما علائم چشم صورتی داشته باشد، باید حتماً به پزشک مربوطه مراجعه کنید.
چشم صورتی التهاب کنژکتیویت، قسمت سفید چشم و پلک داخلی است و جزئی به نظر می‌رسد. برخی از انواع چشم صورتی خود به خود از بین می‌روند، اما برخی دیگر نیاز به درمان دارند.

علائم و عفونت چشم در کودکان چیست؟

عفونت چشم در کودکان علائم مشخصی دارد که این علائم ها شامل موارد زیر می‌شود:
قرمزی چشم‌ها
خشکی چشم‌ها
خارش چشم‌ها
حساسیت به نور
درد زیاد
ترشحات چرک یا مخاطی
تورم
پارگی

عفونت چشم(چشم صورتی)چه عواملی باعث عفونت چشم می‌شود؟

عفونت چشم مانند چشم صورتی عفونی (نوعی که می‌تواند به دیگران سرایت کند) می‌تواند توسط بسیاری از باکتری‌ها و ویروس‌های مسئول سرماخوردگی و سایر عفونت‌ها – از جمله عفونت گوش، عفونت سینوسی و گلودرد ایجاد شود. گاهی اوقات این بیماری توسط همان نوع باکتری ایجاد می‌شود که باعث بیماری‌های مقاربتی (STD) می‌شود.
برخی از انواع چشم صورتی غیرعفونی هستند، مانند: کنژکتیویت الرژیک که اغلب در کودکان با سایر شرایط الرژیک، مانند تب یونجه اتفاق می‌افتد. محرک‌های آلرژی عبارتند از علف، گرده، شوره‌حیوانات و کنه‌ها، گرد و غبار که موجب تحریک چشم می‌شوند و ایجاد التهاب می‌کنند و در آخر باعث عفونت چشم خواهند شد.

سایر عوامل موثر در بروز عفونت چشم کودک

کودکان به‌دلیل مسری بودن بیماری عفونت چشم در خطر جدی قرار دارند. آنها با لمس فرد آلود یا چیزی که فرد، آن را لمس کرده به راحتی مبتلا می‌شوند.
در فصل تابستان شنای کودکان در استخرهای آلوده یا استفاده از حوله‌های آلوده که اشتراکی هستند ممکن است باعث بروز این عارضه شود. همچنین سرفه و عطسه موجب عفونت چشم در کودکان خواهد شد.

چگونه عفونت چشم کودک تشخیص داده می‌شود؟

اگر فکر می‌کنید فرزندتان به عفونت چشم مبتلا شده است، مهم است با پزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید تا متوجه شوید که چه چیزی باعث ابتلای کودک به آن شده و چگونه آن را درمان کنید. سایر بیماری‌های چشمی نیز دارای علائم مشابهی هستند، اگر کودک از درد شدید چشم، تورم اطراف ‌چشم و حساسیت به نور رنج ببرد حتماً باید به دکتر مراجعه کنید و او معاینه شود.
اگر دسترسی به دکتر و ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از طریق لایو ویدیو از چشم کودک خود فیلم گرفته و در اختیار پزشک کودک خود قرار دهید تا معاینه انجام شود‌.

عفونت چشم چگونه درمان می‌شود؟

عفونت چشم‌ ناشی از ویروس معمولاً بدون هیچ درمان خاصی از بین می‌رود، عفونت چشم‌صورتی ناشی از باکتری با قطره و پماد آنتی بیوتیک درمان می‌شود.
تحمل قطره‌های چشم برای چندین بار در روز ممکن است برای کودک شما سخت باشد.
 اگر کودک شما مشکل دارد، می‌توانید قطره‌ها را در گوشه داخلی چشم بسته فرزندتان بریزید، زمانی که کودک چشم را باز می‌کند، دارو به داخل آن سرازیر می‌شود. 
اگر کودک شما همچنان با قطره مشکل دارد، می‌توانید از پزشک کودک خود در مورد پماد آنتی بیوتیکی بپرسید که آیا می‌توان آن را در لایه نازکی در محل برخورد پلک‌ها قرار داد که ذوب شده و وارد چشم شود یا نه.
اگر کودک شما التهاب کنژکتیویت آلرژیک داشته باشد، پزشک ممکن است داروی ضد آلرژیک را به‌صورت قرص یا قطره چشمی تجویز کند.
همچنین برای تسکین درد می‌توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن طبق دستور العمل صحیح استفاده کنید.

چگونه والدین می‌توانند کمک کنند؟

والدین با استفاده از کمپرس سرد یا گرم روی پلک چشم‌های کودک خود می‌توانند به تسکین درد ناشی از التهاب کمک کنند. آنها نیز می‌توانند لبه‌های چشم عفونی را با آب گرم و پنبه‌های آغشته به پماد به دقت تمیز کنند.
با این کارها همچنین می‌توانید پوسته‌های ترشحات خشکی را که باعث می‌شود پلک‌های کودک شما هنگام صبح به هم بچسبند را از بین ببرد.
اگر کودک شما از لنزهای طبی استفاده می‌کند، باید با توصیه پزشک کودک تا زمانی که عفونت از بین نرفته از استفاده از آن پرهیز کنید. سپس قبل از اینکه اجازه دهید کودکتان آن را دوباره داخل چشم خود قرار دهد، حداقل دو بار آن را در محفظه‌ای قرار داده و آن را ضدعفونی کنید.
قبل از اینکه به کودکتان اجازه دهید دوباره آن را داخل چشم خود قرار دهد، حداقل دو بار لنزها و محفظه نگهداری آنها را ضدعفونی کنید. اگر کودک شما از لنزهای تماسی یکبار مصرف استفاده می‌کند، جفت فعلی را دور بیندازید و پس از از بین رفتن عفونت از یک جفت جدید استفاده کنید.
پزشکان معمولاً به والدین توصیه می‌کنند کودکان مبتلا به ورم ملتحمه مسری را برای مدت کوتاهی از مدرسه، مهدکودک یا اردوگاه تابستانی دور نگه دارند.
همچنین کودکان در طول روند درمان به توصیه پزشک به‌دلیل مسری بود عفونت در کودکان از رفتن به مدرسه و مهدکودک منع می‌شوند.

کلام آخر

همانگونه که گفته شد عفونت در کودکان بسیار مسری است و کودکان در معرض خطر آن قرار دارند. بر اساس اطلاعات داده شده اگر کودک شما دارای علائم عفونت چشمی بود حتماً به پزشک مراجعه کرده و روند درمان آن را به‌صورت جدی طی کنید تا کودکتان سریعا درمان شود. همینطور برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، همیشه موارد بهداشتی را رعایت کنید و به کودک خود آموزش دهید.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *