علائم، علل و روش‌های درمان سینوزیت باکتریایی در کودکان

بیماری کروپ معمولا به صورت سرماخوردگی بروز می‌کند.

یکی از مشکلات نگران‌کننده در کودکان، سینوزیت باکتریایی در کودکان است که به دلایل مختلفی رخ می دهد.

اگر سرماخوردگی در کودک پس از مدتی نه تنها بهبود نیافت بلکه بدتر هم شد، می‌تواند نشانه‌ای از سینوزیت باشد. در این خصوص علائم و علل مشخصی وجود دارد که حتما باید به آن‌ها توجه شود. همچنین درمان‌هایی نیز برای این بیماری پیشنهاد شده است که همه این موارد در ادامه این مطلب به دقت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

سینوزیت باکتریایی در کودکان چیست؟

سینوزیت در کودکان بیماری رایج و متداولی است که معمولا با سرماخوردگی هم اشتباه گرفته می‌شود. سینوزیت در کل عامل ملتهب شدن سینوس‌ها است. سینوزیت باکتریایی در حقیقت عفونی شدن حفرات سینوس است که توسط باکتری‌ها آلوده شده‌اند. اما دلایل مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارد؛ از سرماخوردگی گرفته تا آلوده شدن توسط آلودگی‌ها و باکتری‌های مختلف.

پزشک بهترین فرد تشخیص‌دهنده برای این مشکل است و می‌تواند با داروهای آنتی بیوتیک به رفع سریع این مشکل بپردازد.

علائم سینوزیت باکتریایی در کودکان

در ابتدا برای شناخت بهتر سینوزیت باکتریایی در کودکان، با علائم آن آشنا می‌شویم و آن‌ها را مرور خواهیم کرد.

 • احساس درد در صورت؛
 • ترشح از بینی به مانند چرک؛
 • ادامه دار بودن علائم پس از یک هفته حتی با مصرف داروها؛
 • گرفتگی بینی چندین روزه؛
 • سرفه کردن در تمام روز و سرفه شدیدتر در شب‌ها؛
 • تورمی به مانند کبودی در حول چشم‌ها و بینی؛
 • تب به مدت طولانی، اما با درجه‌ای کم؛
 • سر دردهای طولانی؛
 • کم بودن میزان انرژی.

تمامی این موارد می‌توانند علائم سینوزیت باکتریایی در کودکان باشند و در صورت مشاهده هر کدام از این موارد فورا روند درمان را با مشورت پزشک متخصص آغاز کنید.

درمان سینوزیت باکتریایی در کودکاندلایل سینوزیت باکتریایی

سینوزیت باکتریایی در کودکان می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد؛ اما مهم‌تر از دلیل رخ دادن آن تشخیص آن و شروع مسیر درمان است.

در کل در بعضی موارد این مشکل پس از عفونت تنفسی یا حتی سرماخوردگی ساده بع وقوع می‌پیوندد. در حقیقت عفونت تنفسی سبب ملتهب شدن مجرای بینی می‌شود که خود باعث می‌شود دهانه سینوس‌های پارازال مسدود شود و چنین مشکلی رخ دهد.

یکی دیگر از علل وقوع این مشکل در کودکان آلرژی است که می‌تواند باعث متورم شدن بافت بینی و افزایش مقدار مخاط شود که در نهایت به سینوزیت تبدیل می‌شود.

در نهایت موارد دیگری هم وجود دارند که می‌توانند باعث بروز این مشکل در کودکان شوند؛ این موارد شامل اختلالات و مشکلات در ساختار بینی، لوزه بزرگ، شنا و استخر رفتن، عفونی شدن دندان، قرارگیری جسمی بیرونی در داخل بینی و… هستند.

در زمانی که جریان ترشحات در سینوس‌ دچار مشکل شده یا بسته شود، ممکن است باکتری‌ها در این مکان تجمع کرده و رشد کنند. این مسئله عفونت سینوسی و سینوزیت باکتریایی را به دنبال خواهد داشت. بیشترین و رایج‌ترین باکتری‌هایی که در کودکان این مشکل را ایجاد می‌کنند موارد زیر هستند.

 • استرپتوکوک پنومونیه؛
 • هموفیلوسآنفلوانزا؛
 • موراکسلا کاتارالیس.

روش‌های درمان سینوزیت باکتریایی در کودکان

در کل بهترین راه مراجعه به پزشک است که در این مسیر پزشک با توجه به وضعیت و شدت بیماری و البته شرایط کودک، مراحل درمان را آغاز خواهد کرد.

پزشک با طرح پرسش‌هایی علائم بیماری را جویا می‌شود و سپس اگر در تشخیص سینوزیت دچار مشکل شود، ممکن است آزمایشات دیگری را هم تجویز کند که به نتیجه نهایی برسد.

در حالتی که سینوزیت کودک حاد باشد، پزشک معمولا از داروهای آنتی بیوتیک برای درمان کودک استفاده می‌کند. این روند تا چند روز ادامه دارد و اگر علائم و مشکلات کودک بر طرف نشدند، پزشک ممکن است داروهای تجویز شده را تعویض کند و از داروهای دیگری برای بهبودی استفاده کند.

اگر سینوزیت تشخیص داده شده در کودک مزمن باشد، همچنان داروهای آنتی بیوتیک برای درمان اولویت دارند. برای کاهش عوارض و تسکین درد پزشک می‌تواند مواردی مثل اسپری‌های بینی برای کاهش التهاب و دستگاه بخور را هم پیشنهاد دهد.

البته اگر روش دارو درمانی جواب ندهد، پزشک می‌تواند در نهایت گزینه جراحی را هم بررسی کند. روش‌هایی که پس از دارو درمانی و عدم نتیجه‌گیری از آن انجام می‌شوند، اغلب شامل شستشو دادن سینوس‌ها، عمل جراحی و برداشتن آدنوئید، جراحی اندوسکوپیک و… است.

این روش‌ها کاملا باید طبق نظر پزشک انجام شوند که بتوان بهترین نتیجه را در نهایت به دست آورد.

روش‌های پیشگیری

سینوزیت به عنوان عفونت ثانویه شناخته می‌شود. بنابراین معمولا با درمان مشکلاتی مثل سرماخوردگی یا آلرژی می‌توان از آن هم جلوگیری کرد.

برای پیشگیری از چنین مشکلی می‌توان در دوره سرماخوردگی کودک همواره محیط و خانه را مرطوب نگه داشت. همچنین خوردن مایعات هم کمک زیادی در دوران حساسی که می‌تواند منجر به سینوزیت در کودکان شود می‌کند.

موارد آلوده‌کننده و حساسیت‌زا را هم همواره باید از کودک خود به ویژه کودکانی که حساس به چنین مواردی هستند دور نگه داشت و این گونه از ورود هرگونه باکتری و آلودگی به بدن کودک جلوگیری به عمل آورد.

سینوزیت باکتریایی در کودکان چگونه درمان می‌شود؟کلام پایانی

سینوزیت باکتریایی در کودکان مشکل و عارضه‌ای است که می‌تواند هر کودک و خانواده‌ای را درگیر کند. بنابراین در وهله اول شناخت این بیماری و علائم آن کمک زیادی به تشخیص به موقع خواهد کرد.

در مرحله بعدی جدی گرفتن علائم و مراجعه به موقع به پزشک متخصص می‌تواند روند درمان را با سرعت بیشتری پیش ببرد. پزشک در ابتدا داروهای آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند که باید طبق برنامه و مرتب توسط کودک مصرف شوند.

معمولا چنین درمانی در بیشتر کودکان جوابگو است و اگر چنین نبود، پزشک روش‌های دیگری را هم امتحان خواهد کرد و در نهایت ممکن است کار به جراحی و رفع دائمی مشکل بکشد.

منبع:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23796742/

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *